Strona główna > Baza wiedzy > Jaka jest wytrzymałość i żywotność paneli fotowoltaicznych?
Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę bez wkładu własnego?
19 kwietnia 2024
Czy OZE to kierunek, w którym zmierza energetyka?
29 kwietnia 2024

Jaka jest wytrzymałość i żywotność paneli fotowoltaicznych?

wytrzymalosc paneli pv

Wiele osób, myślących o przejściu na odnawialne źródła energii, szuka odpowiedzi na pytanie: jaka jest żywotność fotowoltaiki?  Nie może to dziwić, ponieważ inwestycja w panele oraz cały osprzęt wymaga poniesienia pewnych nakładów, więc każdy chce mieć gwarancję, że będzie to wydatek na naprawdę długi czas.

Co wpływa na to, jaka będzie wytrzymałość paneli fotowoltaicznych? Czy są to tylko same materiały wykonania, czy również warunki atmosferyczne? Na jaki okres użytkowania można liczyć, gdy kupuje się panele fotowoltaiczne? O tym, jaką fotowoltaika żywotność będzie miała, decyduje kilka czynników.

Ile lat wytrzymują panele?

Trudno obecnie znaleźć producenta, który dawałby mniej niż dziesięć lat gwarancji na swoje panele, a okres 25-30 lat także nie jest rzadkością.  O tym, jaką będzie mieć fotowoltaika żywotność, decyduje szereg czynników, jednakże głównym jest solidność wykonania, co dotyczy nie tylko samych materiałów, ale również technologii. Warto jednak zauważyć duży brak bezawaryjności, biorący się z prostego faktu, że panele nie posiadają części ruchomych. Jeśli w początkowym okresie użytkowania zdarzają się jakieś awarie, są one najczęściej związane z nieprawidłowym montażem.

Jak sprawdzić żywotność paneli PV? Jest ona zazwyczaj dłuższa niż gwarancja i w najlepszych przypadkach przekracza nawet 40 lat. Jednak mają na nią wpływ warunki atmosferyczne, zwłaszcza takie zjawiska pogodowe, jak grad czy wiatr. Zanim do tego przejdziemy, warto wyjaśnić, że naturalna wytrzymałość paneli fotowoltaicznych zmniejsza się rocznie o zaledwie ok. 0,5%. Z biegiem czasu mogą się stawać mniej wydajne, ale wciąż pracują!

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na grad oraz wytrzymałość paneli fotowoltaicznych na wiatr określają odpowiednio certyfikaty IEC 61215 i IEC 61730-2. Przekłada się to na trwałość fotowoltaiki oraz jej odporność na ciężkie czynniki atmosferyczne. Co istotne: deszcze nie mają negatywnego wpływu na panele, a wręcz przeciwnie – zmywają z nich zanieczyszczenia, które zbierają się z powietrza.

Ciekawostka: najstarszy pracujący panel fotowoltaiczny na świecie znajduje się w Szwajcarii. Działa nieprzerwanie od 1982 roku.

Co ile lat wymienia się panele fotowoltaiczne?

Czasem konstrukcje fotowoltaiczne  wymagają wymiany paneli. Kiedy to zrobić? W dwóch sytuacjach – gdy panel znacząco stracił na wydajności oraz gdy doszło do jego uszkodzenia mechanicznego (np. wicher porwał gałąź, która w niego uderzyła). Dlatego żywotność fotowoltaiki w tym aspekcie może różnić się w zależności nie tylko od producenta, ale również warunków eksploatacji.

Czy można w jakiś sposób sprawić, że przez cały czas panele będą w optymalnym stanie? Aby przedłużyć ich żywotność i utrzymać wysoką wydajność, niezbędne będzie ich regularne czyszczenie (nawet niewielkie zabrudzenia mogą wpływać na ilość światła słonecznego docierającego do paneli, co obniża wydajność), monitorowanie instalacji, przeprowadzanie przeglądów konserwacyjnych oraz zapewnienie odpowiedniej ochrony paneli przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia lub zarysowania.

Jaka jest żywotność falownika?

Sama wytrzymałość paneli fotowoltaicznych a falownika to dwie różne rzeczy. Choć inwerter nie jest bezpośrednio narażony na działanie czynników atmosferycznych, to właśnie on odpowiada za przekształcanie prądu ze stałego w zmienny – i robi to przez 24 godziny na dobę. Dlatego jego żywotność szacowana jest na 10-15 lat, a najlepsze modele, czyli najsolidniejsze, mogą działać nawet 20 lat.

Co może wpływać negatywnie na ich pracę? Przede wszystkim wysoka temperatura, dlatego warto zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym znajduje się falownik, miało odpowiednią wentylację. Aby zaś mieć pewność, że będzie działać w pełni sprawnie, warto przeprowadzać regularne sprawdzanie stanu okablowania oraz samego urządzenia.

Ile czasu działa fotowoltaika?

Jak wspomniano już wcześniej, żywotność fotowoltaiki to co najmniej dwie dekady, a w wielu przypadkach nawet kilkadziesiąt lat. Należy też mieć na uwadze to, że technologia cały czas idzie do przodu i wprowadzane są nowe rozwiązania. Z pewnością wpłyną w przyszłości na to, jaka będzie wytrzymałość paneli fotowoltaicznych. Dlatego obecne osiągi fotowoltaiki nie są ostatecznymi – oczekuje się coraz lepszych, wytrzymalszych i wydajniejszych rozwiązań.

Należy pamiętać o tym, z czego składa się fotowoltaika żywotność paneli, a także jakość falownika i kabli to trzy elementy, których wspólne działanie przekłada się na ostateczny efekt.

Przeczytaj też: Czy instalacja fotowoltaiki wymaga pozwolenia?

Postaw na solidne systemy fotowoltaiczne

Jeśli chcesz, aby nabywana przez Ciebie fotowoltaika żywotność miała jak najdłuższą, postaw na rozwiązania proponowane przez ML System. Te polskie panele fotowoltaiczne są wykonywane z najlepszych materiałów oraz z wykorzystaniem wszystkich najnowszych technologii, co sprawia, że można używać ich wydajnie  przez długie lata.

Przekonaj się o tym – zapoznaj z ofertą już dzisiaj!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.