Strona główna > Baza wiedzy > Fotowoltaika to nie tylko panele. Czym są nowoczesne żaluzje fotowoltaiczne?
Wizyta Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w siedzibie spółki ML System S.A.
21 grudnia 2021
Podsumowanie Jubileuszu 15lecia firmy i QGlass Grand Opening – Wejście w Nową Erę Kwantową
3 stycznia 2022

Fotowoltaika to nie tylko panele. Czym są nowoczesne żaluzje fotowoltaiczne?

Żaluzje fotowoltaiczne (ML LAMELA) to rozwiązanie doskonale wpisujące się w ideę tak zwanego BIPV (Building Integrated Photovoltaics). To trend, który zakłada łączenie funkcji stałych elementów budynku z możliwością pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Właściciel budynku nie musi osobno budować instalacji fotowoltaicznej – takie rozwiązanie pozwala optymalnie wykorzystać miejsce oraz zasoby. Oprócz oczywistych korzyści materialnych wynikających z ograniczeń konieczności tworzenia dwóch odrębnych systemów (żaluzje oraz moduły fotowoltaiczne) żaluzje fotowoltaiczne mają szereg innych zalet i możliwości. Sprzęt od ML System wyposażony jest w czujniki prędkości wiatru, temperatury, natężenia światła czy lokalizacji – dzięki nim jest w stanie dostosowywać się do zaistniałych warunków.

Żaluzje fotowoltaiczne, czyli praktyczne rozwiązanie z segmentu BIPV

Zastosowanie żaluzji na oknach to często konieczność w budynkach, w których mają przebywać ludzie. Osłona odbijająca promienie słoneczne pozwala w prosty sposób ograniczyć wzrost temperatury wewnątrz pomieszczeń. ML system oferuje rozwiązanie, które spełni zarówno funkcję osłony, jak i umożliwi pozyskiwanie energii ze Słońca. ML LAMELA to sprzęt z segmentu BIPV (Building Integrated Photovoltaics) – oznacza to, że pełnią jednocześnie rolę elementów budynku oraz oferują możliwość ekologicznego wytwarzania energii. Jeszcze niedawno właściciel budynku, który chciał zapewnić cień budynkowi, który wymaga osłony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym musiałby założyć standardowe żaluzje – te oferowane przez ML System nie tylko oferują możliwość pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca, ale także są w stanie samodzielnie się odśnieżać oraz obracać się, dostosowując się od zmieniających się warunków pogodowych.

Żaluzje, które reagują na otoczenie

Żaluzje fotowoltaiczne to przede wszystkim nowoczesny sprzęt, który jest w stanie aktywnie reagować na zmieniające się warunki, według wymagań użytkownika. Przede wszystkim istnieje możliwość regulacji kąta nachylenia każdej lameli. Sterowanie może odbywać się automatycznie, dzięki odpowiednio zaprogramowanym sterownikowi PLC, który otrzymuje dane napływające z szeregu sensorów. Czujnik natężenia światła może pomóc zarówno w optymalizacji produkcji energii elektrycznej, jak i w ochronie przed zbyt silnym oddziaływaniem promieni słonecznych na budynek. Dzięki takiemu rozwiązaniu w gorące dni żaluzje fotowoltaiczne będą w stanie wyprodukować więcej energii elektrycznej, natomiast zacienione pomieszczenia będą wymagały znacznie mniejszego nakładu energii elektrycznej do zasilenia klimatyzacji.

Aspekt estetyczny również jest ważny

Żaluzje z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi to nie tylko niezwykle praktyczne wyposażenie stanowiące ekologiczną drogę do czystej energii i jednoczesnego zmniejszenia jej zużycia. Oferowane przez ML system rozwiązanie to również wyjątkowa część zewnętrznego wystroju. W budynkach murowanych sprawdzają się doskonale jako element nadający wizualnej lekkości konstrukcji. Warto dodać, że klient ma możliwość wyboru konkretnej kolorystyki żaluzji. Możesz wybierać barwy według tak zwanej palety RAL. Dzięki temu jeszcze łatwiej sprawisz, aby budynek wyglądał dokładnie tak, jak sobie tego życzysz. Kolejnym aspektem, na który klient ma wpływ przy zamawianiu lameli od ML system, jest stopień transparentności (przepuszczalności światła). Wybierając różne opcje, możesz zdecydować się na możliwie najsilniejsze osłonięcie budynku lub umożliwić na przykład zachowanie atrakcyjnego widoku na panoramę miasta.

Żaluzje fotowoltaiczne – cena

Warto zauważyć, że inwestycja w technologię żaluzji fotowoltaicznych to koszt, który od razu po montażu zacznie się zwracać. Prędkość, z jaką ruszy taki proces zależy przede wszystkim od pory roku (ze względu na różny stopień nasłonecznienia). Warto także zauważyć, że planowanie tego rodzaju instalacji w nowym budynku, może znacząco poprawić sytuację prawną budującego – z roku na rok zaostrzają się przepisy, które dotyczą przystosowania budynków do jak najmniejszego zużycia energii nieodnawialnej. Według określonych kryteriów przyznawane są pozwolenia na budowę lub stosowane są ograniczenia. Żaluzje fotowoltaiczne przyczyniają się do zmniejszenia wykorzystania energii elektrycznej oraz same pozyskują ją z energii słonecznej. Taki sprzęt aktywnie wpływa na energooszczędność całego budynku.

Moduły fotowoltaiczne, które same o siebie dbają

Oferta modułów fotowoltaicznych jest skonstruowana tak, żeby klient mógł zdecydować się na opcję, w której one same będą w stanie o siebie zadbać. Oznacza to, że będą sterowane przez samodzielny system czujników powiązanych ze sterownikiem PLC. Przykładowo – żaluzje mogą obracać się (jeden krok to 10 stopni obrotu) w taki sposób, aby możliwie najlepiej wykorzystywać światło słoneczne lub możliwie najbardziej zaciemniać budynek. Producent pomyślał również o sytuacji panującej w zimie – klient ma możliwość dobrać sobie samoodśnieżające się żaluzje, które nie będą wymagały aktywności w przypadku pojawienia się opadów śniegu. Decydując się na nowoczesne rozwiązania, które znacząco przewyższają funkcjonalnością starsze technologie – warto porównać również inne aspekty praktyczne, takie jak wytrzymałość nowego produktu. Żaluzje fotowoltaiczne opierają się aluminiowej konstrukcji, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, przy zachowaniu niskiej wagi – to idealne połączenie dla tego rodzaju sprzętu.

Żaluzje fotowoltaiczne to nie tylko bezpośrednie korzyści materialne

Montaż żaluzji fotowoltaicznych wiąże się z nieco większym wydatkiem w porównaniu do tradycyjnych żaluzji zewnętrznych, jednak dodatkowo poniesione koszty są niwelowane w bardzo krótkim czasie dzięki darmowej produkcji energii elektrycznej. Nie jest to koniec korzyści – warto zauważyć także zalety takie jak aktywne przyczynianie się do poprawy trudnej sytuacji środowiska naturalnego poprzez ograniczanie wykorzystania nieodnawialnych źródeł energii. W szczególności, jeśli właścicielem budynku jest firma – warto także zauważyć, że zastosowanie takiego rozwiązania znacząco poprawia wizerunek marki, wiążąc go z działalnością proekologiczną.

Aleksander Marzec

Komentarze są wyłączone.