Strona główna > Baza wiedzy > Fotowoltaika zintegrowana z budynkami. Innowacyjne rozwiązania od ML System
Firma RAWAG z rozwiązaniami ML System na 14. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2021
23 września 2021
ML System zawarł umowę o współpracy z grupą Pilkington
27 września 2021

Fotowoltaika zintegrowana z budynkami. Innowacyjne rozwiązania od ML System

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem (BIPV, z języka angielskiego building-integrated photovoltaics) to nowoczesne rozwiązanie, które polega na umieszczaniu w strukturze budynku elementów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu światła słonecznego. Taka opcja jest korzystna pod wieloma względami – pozwala między innymi ograniczyć zużycie surowców (nie jest konieczne produkowanie zarówno części budowlanych, jak i osobnych modułów PV) oraz podnieść estetykę budynków przy jednoczesnym zachowaniu zalet płynących z wyposażenia ich w instalację fotowoltaiczną. W tym artykule możesz poznać innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem dostępne w ofercie ML System s.a.

Żaluzje fotowoltaiczne

Żaluzje fotowoltaiczne pełnią zarówno funkcję elementu fotowoltaicznego zintegrowanego z budynkiem, jak i tradycyjnej ochrony przeciwsłonecznej. Możliwe jest stworzenie żaluzji nieruchomych lub posiadających opcję regulacji kąta nachylenia każdej z lameli. Co istotne, regulację tę można przeprowadzać w sposób automatyczny – wówczas odbywa się ona na podstawie danych dostarczanych przez połączone z systemem czujniki (wiatru, deszczu, nasłonecznienia etc.). Dobrze dopasowane żaluzje fotowoltaiczne są lekkie i wydajne, a co najważniejsze, znakomicie chronią wnętrze budynku przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne. Ponadto cechują się one świetnym designem i umożliwiają bardzo szeroką personalizację parametrów estetycznych, między innymi dopasowanie stopnia transparentności czy kolorystyki lameli.

Fotowoltaiczne fasady wentylowane

Nowoczesne fasady wentylowane składają się z dwóch podstawowych elementów: warstwy wewnętrznej, która pełni funkcję izolacyjną, oraz zewnętrznej warstwy okładzinowej. Są one przedzielone specjalną szczeliną wentylacyjną. Jest to rozwiązanie, które pozwala na poprawienie szczelności termicznej budynku przy jednoczesnym zachowaniu skutecznej wymiany powietrza. Tę technologię wykorzystuje się między innymi do tworzenia fotowoltaicznych fasad wentylowanych, których zewnętrzna warstwa składa się z materiałów umożliwiających produkowanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. W ten sposób możliwe jest uzyskanie fasady o doskonałych właściwościach izolacyjnych i wentylacyjnych, która może pełnić jednocześnie funkcję wydajnej instalacji fotowoltaicznej. Innowacyjne technologie stosowane przez ML System sprawiają, że fotowoltaiczne fasady wentylowane są wytrzymałe i lekkie, a także dostępne w rozmaitych kolorach oraz kształtach.

Fotowoltaiczne szyby zespolone

Fotowoltaiczne szyby zespolone mogą pełnić wiele funkcji jednocześnie. Doskonale sprawdzają się jako zwykłe okna z funkcją produkcji prądu, a także świetnie chronią przed wnikaniem zimna do wnętrza budynku (w zależności od ilości warstw szkła i komór, współczynnik przenikania ciepła może wynosić nawet Ug = 0,4 W/m2K). Ponadto szyby mogą być wyposażone w warstwę chroniącą wnętrze budynku przed nadmiarem promieniowania słonecznego. Fotowoltaiczne szyby zespolone są dostępne w różnych stopniach przejrzystości, a także w wariancie dźwiękochłonnym, bezpiecznym, antywłamaniowym czy nawet kuloodpornym. Możliwe jest również wyposażenie ich w warstwę grzewczą, co pozwala na wykorzystanie szyb jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Świetliki fotowoltaiczne

Świetliki fotowoltaiczne to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu nowoczesnych budynkach. Oprócz doskonałych parametrów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej dostępne w naszej ofercie świetliki znakomicie chronią budynek przed ucieczką ciepła i są wyposażone w system zapobiegający zamarzaniu oraz zaleganiu śniegu w okresie zimowych. Elementy cechują się nowoczesnym designem i wysokim poziomem estetyki. Ponadto ich parametry, takie jak przezierność, mogą zostać łatwo dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem?

Wybór rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych ze strukturą budynku pozwala unowocześnić inwestycję oraz sprawić, że będzie ona bardziej ekologiczna. Ogromną zaletą jest również zwiększenie estetyki budynku, ponieważ instalując odpowiednio dobrane elementy BIPV można zrezygnować z montażu zwykłych modułów fotowoltaicznych. Ponadto nasze rozwiązania z tej kategorii charakteryzują się doskonałymi właściwościami użytkowymi, które bez problemu dorównują wysokiej klasy odpowiednikom tradycyjnym, a przy tym umożliwiają wydajną produkcję energii elektrycznej.

Grzegorz Walczuk

Komentarze są wyłączone.