Strona główna > Baza wiedzy > Fotowoltaika na ścianie budynku – co warto wiedzieć przed montażem? 
ML System – Lider Transformacji Energetycznej 2024
22 marca 2024
Jakie wymogi należy spełnić, decydując się na wiatę fotowoltaiczną?
17 kwietnia 2024

Fotowoltaika na ścianie budynku – co warto wiedzieć przed montażem? 

Panele fotowoltaiczne na scianie

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane na całym świecie, które pozwala efektywnie wykorzystywać powierzchnię elewacji do produkcji energii elektrycznej. Znajduje ono szczególne zastosowanie w budynkach, gdzie nie mamy możliwości umieszczenia instalacji na dachu, czy też na gruncie. Jednak przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki na ścianie budynku warto zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami, które determinują możliwość zaimplementowania takiego projektu.

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych – czy ma znaczenie?

Przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku warto zastanowić się nad odpowiednim umiejscowieniem instalacji. Prawidłowy dobór lokalizacji może mieć istotny wpływ na wydajność całego systemu fotowoltaicznego. Wybór odpowiedniej ściany budynku jest więc kluczowy dla efektywności instalacji.

Dodatkowo warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne na ścianę nie mogą zostać zamontowane na dowolnie wybranej przez klienta powierzchni. Konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy elewacja jest wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać dodatkowy ciężar modułów fotowoltaicznych oraz konstrukcji mocującej.

Panele fotowoltaiczne na elewacji – co brać pod uwagę przy montażu?

W ML System wiemy, że dobrze dobrana i wykonana konstrukcja fotowoltaiczna, jest gwarancją długoletniego i bezproblemowego użytkowania instalacji. Do produkcji naszych konstrukcji stosujemy materiały wysokiej jakości, które służą naszym klientom przez długie lata.

Aby prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne na elewacji, należy posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Istotne jest dokładne i przemyślane zamocowanie paneli po to, aby zapewnić im stabilność i bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku gdy będą one narażone na ekspozycję warunków atmosferycznych.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę aspekty takie jak: właściwa wentylacja instalacji czy odporność elewacji na rozszerzalność termiczną spowodowaną nagrzewaniem się paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne podczas pracy mocno się nagrzewają (niekiedy nawet do ok. 70 stopni), stąd umiejscowienie konstrukcji, a także jej montaż powinny być dokładne i przemyślane. Warto skorzystać w tym przypadku z usług profesjonalnej firmy, która zapewni fachowe wykonanie instalacji i umiejscowi prawidłowo panele fotowoltaiczne na ścianie budynku.

Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie?

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie dostępnej przestrzeni do produkcji energii elektrycznej. Przed przystąpieniem do instalacji warto dokładnie zaplanować każdy etap oraz skorzystać z usług doświadczonych specjalistów.

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na dachu wynosi około 30-40 stopni, biorąc pod uwagę umiejscowienie Polski na mapie świata. Konkretne nachylenie zależne jest od umiejscowienia na konkretnej półkuli. Co w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne zostać mają zamontowane na elewacji? Jakie warunki należy zapewnić, aby instalacja nie straciła na wydajności?

Jeżeli chcemy uzyskać wysoką wydajność instalacji, panele fotowoltaiczne na ścianę budynku powinny zostać umiejscowione od strony południowej. Ułożenie w ten sposób instalacji zapewnia optymalną ekspozycję słoneczną niezależnie od pory roku.

Fotowoltaika na ścianie – korzyści dla konsumenta

Panele fotowoltaiczne na ścianę budynku sprawiają, że można wygenerować dodatkową energię elektryczną, przyczyniając się jednocześnie do redukcji emisji gazów cieplarnianych – wykorzystując w pełni potencjał nawet małych posesji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku ma wiele korzyści. Poza produkcją własnej energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności w rachunkach za prąd, fotowoltaika na elewacji może również poprawić izolację termiczną budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. Ponadto taka instalacja jest przyjazna dla środowiska, co wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju oraz – co równie istotne jest to rozwiązanie estetyczne, nie szpeci architektury obiektu.

Panele fotowoltaiczne na ścianie budynku wielolokalowego – realne rozwiązanie, czy książkowa teoria?

Projekty z zakresu OZE nie są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy odrębnych, indywidualnych budynków. Panele fotowoltaiczne na elewacji są również przemyślanym rozwiązaniem w przypadku budynków wielolokalowych. Instalacja fotowoltaiczna w bloku pozwala mieszkańcom budynku korzystać z dobrodziejstw odnawialnych źródeł energii.

Piotr Wilk
Autor: Piotr Wilk

Komentarze są wyłączone.