Strona główna > Baza wiedzy > Wyzwania dla inwestorów i właścicieli budynków związane z wdrożeniem EPBD
Korzyści instalacji elewacji fotowoltaicznych – komfort, wydajność, estetyka
20 maja 2024
Porównujemy panele fotowoltaiczne na dach i dachówki? Co wybrać?
29 maja 2024

Wyzwania dla inwestorów i właścicieli budynków związane z wdrożeniem EPBD

Dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) – a właściwie jej nowelizacja z marca 2024 roku – narzuca nowe standardy energetyczne nie tylko tym budynkom, które mają powstać, ale  zakłada też konieczną modernizację pod względem energooszczędności tym budynkom, które już istnieją. Czy wdrożenie EPBD będzie trudne i czy wpłynie na przyszłe ceny mieszkań? Czy ważne są regulacje EPBD dla deweloperów? Odpowiadamy na te pytania – przeczytaj i poznaj odpowiedzi.

Czym jest dyrektywa EPBD i jakie są jej założenia? 

O czym mówi dyrektywa EPBD i jakie są wyzwania wdrożenia EPBD dla inwestorów i właścicieli budynków? Zmiany związane z wdrożeniem EPBD dotyczą nie tylko nowo powstających budynków, ale także starych – ich modernizacja jest jednym z założeń dyrektywy i celem do ograniczenia emisyjności budynków. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że na terenie Unii Europejskiej budynki odpowiadają za aż 36% emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. 

Podstawowy cel EPBD to zniwelowanie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne. Implementacja dyrektywy EPBD wiąże się z dążeniem do realizacji celu, jakim jest zmniejszenie emisyjności poprzez:

  • ograniczenie zużycia energii;
  • poprawę bezpieczeństwa energetycznego;
  • ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem energii w budynkach;
  • poprawę standardu budynków;
  • zredukowanie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.

Trudności wdrożeniowe EPBD mogą wiązać się nie tylko z koniecznymi kosztami przeprowadzenia modernizacji budynków i inwestowania w nowe technologie używane w nowopowstających, ale także brakiem odpowiedniej informacji na temat wprowadzanych zmian, czasu, do którego powinny zostać przeprowadzone i ewentualnych dopłat dotyczących termomodernizacji budynków.

W jakim czasie powinna nastąpić implementacja dyrektywy EPBD? Dyrektywa EPBD zakłada realizację celów już od zaraz. Od roku 2025 ma zostać wprowadzony zakaz dotowania kotłów na paliwa stałe – dotyczy to także finansowania kotłów na gaz w programie Czyste Powietrze. Zakłada się również działania, mające na celu zapewnić niską emisyjność budynków instytucji publicznych od stycznia 2028 a prywatnych od 2030. Do roku 2040 ma nastąpić wycofanie kotłów na paliwa kopalne z użytku w budynkach. Granicą spełnienia działań, zapewniających niską emisyjność, energooszczędność, dekarbonizację zasobów budowlanych jest rok 2050

Wyzwania wdrożenia EPBD wymagają konkretnych nakładów finansowych. Dążenie do osiągnięcia celów budownictwa energooszczędnego stanowią prawdziwe wyzwania dla inwestorów, deweloperów i właścicieli budynków. Implementacja dyrektywy EPBD wymaga od nich modernizacji oraz działań zgodnych z jej założeniami.

Jakie działania należy podjąć w celu polepszenia charakterystyki energetycznej budynków?

Budownictwo energooszczędne, które stanowi cel dyrektywy EPBD, jest przyjazne dla środowiska i niskoemisyjne. Niestety większość budynków, które powstały w UE przed rokiem 2000, posiada słabą charakterystykę energetyczną. Oznacza to, że trzeba postawić na termomodernizację i renowację, które stanowią prawdziwe wyzwania dla właścicieli budynków

Nowe standardy, jakim mają podlegać budynki, wymagają dostosowania do nich warunków użytkowania energii. Wyzwania wdrożenia EPBD wiążą się przede wszystkim z odchodzeniem od korzystania z paliw kopalnych, które są największym źródłem emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń z budynków. Dotyczy to również gazu jako źródła ogrzewania budynków. Energooszczędność wiąże się także z zapobieganiem uciekaniu ciepła przez nieszczelne elementy budynku. 

Termomodernizacja obejmująca wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także docieplenia dachu i ścian ma zwiększyć efektywność energetyczną. Trudności wdrożeniowe EPBD mogą wiązać się z dość wysokimi kosztami, które są trudne do oszacowania z góry i uzależnione od wielkości oraz stanu budynku, rodzaju i ilości przeprowadzanych prac. Początkowe koszty to jedno, ale późniejsza oszczędność na rachunkach za energię pokazuje zasadność działań, mających na celu termomodernizację i energooszczędność budynku. 

Ponadto istnieją i będą się pojawiać programy oferujące dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania czy prac termomodernizacyjnych w obrębie budynku. EPBD i jej założenia to liczne wyzwania dla deweloperów, należy jednak mieć na uwadze, że budynki energooszczędne, mające także własne źródła energii odnawialnej, zyskują nie tylko na prestiżu, ale również na wartości.

Dlatego choć istnieją liczne trudności wdrożeniowe EPBD, wszystkie da się pokonać z odpowiednią pomocą i czerpać zyski z dostosowania się do dyrektywy. ML Systems jest firmą, która wydajnie pomoże w osiągnięciu sukcesu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu!

Piotr
Autor: Piotr

Komentarze są wyłączone.