Strona główna > Baza wiedzy > Czy fotowoltaika się opłaca?
ML System partnerem strategicznym międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości branży energetycznej
8 września 2021
Trwa VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2021
13 września 2021

Czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki to jeden z najistotniejszych aspektów, na jaki zwracają uwagę osoby rozważające lub planujące ten rodzaj inwestycji. Dotyczy to nie tylko potencjalnych bezpośrednich korzyści finansowych, lecz także pozytywnego oddziaływania na środowisko naturalne czy pośrednio na komfort, zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Bardzo istotne są też kwestie związane ze wzrostem wartości nieruchomości posiadających instalację fotowoltaiczną. Z tego artykułu dowiesz się, czy fotowoltaika się opłaca, jakie konkretnie są korzyści związane z wykorzystaniem takiego rozwiązania oraz w jakich sytuacjach szczególnie warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Czy fotowoltaika jest opłacalna finansowo?

Pod kątem finansowym opłacalność fotowoltaiki jest niewątpliwa, a może ona być tym większa, im więcej prądu jest zużywane przez dane gospodarstwo domowe. Wiąże się to także z krótszym czasem zwrotu inwestycji – przeciętnie wynosi on od 8 do 10 lat, jednak większe instalacje mogą „zapracować na siebie” jeszcze szybciej. Wyjątkiem są domy, gdzie wykorzystuje się naprawdę znikome ilości energii elektrycznej (przyjmuje się, że granica to 100 złotych i mniej miesięcznych opłat za prąd) – tam fotowoltaika będzie zwracać się znacznie dłużej. Jednak również w tym przypadku pozostają do rozważenia bezsprzeczne korzyści ekologiczne oraz związane z innymi aspektami, takimi jak podniesienie wartości nieruchomości. Warto też pamiętać, że ceny energii elektrycznej stale rosną (a fotowoltaika tanieje), dlatego opłacalne stają się coraz mniejsze instalacje. Opłacalność inwestycji można dodatkowo zwiększyć, korzystając z państwowych i regionalnych programów pomocowych, takich jak dotacje „Mój prąd” lub „Czyste powietrze”, z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej i innych ułatwień.

Co daje fotowoltaika?

Oprócz niemal natychmiastowego obniżenia rachunków za energię elektryczną, inwestycja w instalację fotowoltaiczną daje również wiele innych korzyści. Jedną z nich zwiększenie udziału energii ze słońca w miksie energetycznym, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych do atmosfery i tym samym przyczynia się do ograniczenia negatywnych zmian klimatycznych. Poza tym zielona energia umożliwia też zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, dzięki czemu możesz wpłynąć na to, by w Twoim rejonie żyło się zdrowiej i bardziej komfortowo. Inną zaletą posiadania instalacji fotowoltaicznej, szczególnie z choćby niewielkim akumulatorem, jest przynajmniej częściowa niezależność od publicznej sieci energetycznej oraz jej wad (na przykład przerw w dostawie prądu).

Czy są sytuacje, gdy fotowoltaika się nie opłaca?

Większość powszechnie wymienianych przeszkód, takich jak zbyt małe zapotrzebowanie na prąd, duże zacienienie działki czy możliwość rychłej przeprowadzki, można stosunkowo łatwo ominąć – małe instalacje tanieją, powstają też technologie umożliwiające pozyskiwanie prądu przy zacienieniu, a wzrost wartości nieruchomości po zainstalowaniu fotowoltaiki sprawia, że inwestycja jest opłacalna nawet w momencie, gdy szybko zmienisz miejsce zamieszkania. Istnieje jednak jedno zasadnicze przeciwwskazanie do montażu instalacji PV: zły stan techniczny dachu i/lub planowany remont. W takim przypadku lepiej jest odroczyć inwestycję do czasu, aż dach będzie wyremontowany. Jeśli warunki na działce na to pozwalają, można też zdecydować się na postawienie fotowoltaiki na gruncie. Takie rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy kształt dachu lub jego położenie nie pozwala na zamontowanie efektywnie działającej instalacji.

Kiedy szczególnie warto zainwestować w fotowoltaikę?

Jeżeli płacisz wysokie rachunki za prąd, ogrzewasz dom energią elektryczną (na przykład ogrzewanie elektryczne podłogowe, pompa ciepła, kocioł elektryczny) lub jesteś właścicielem samochodu elektrycznego bądź hybrydowego, inwestycja w instalację fotowoltaiczną będzie dla Ciebie szczególnie opłacalna. Ogromne korzyści odczują też osoby mieszkające na terenach, gdzie częste są przerwy w dostawie prądu. Jednak zasadniczo fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem dla większości gospodarstw domowych, dlatego warto rozważyć taką inwestycję nawet wówczas, gdy nie dotyczy Cię żadna ze wspomnianych wyżej sytuacji.

Agata Piechowiak

Komentarze są wyłączone.