W trosce o dobro środowiska coraz większą wagę przywiązuje się do budownictwa energooszczędnego. Służy to zresztą nie tylko środowisku, ale przede wszystkim wygodzie zamieszkujących budynek osób. Czym jest budownictwo energooszczędne?
Mówiąc ogólnie, budownictwo energooszczędne (budownictwo niskoenergetyczne) ma na celu ograniczenie zużywania ilości energii w budynku, zmniejszenie do minimum emisji szkodliwych substancji do powietrza podczas użytkowania surowców takich, jak paliwa kopalne. Budynek, który ma odpowiednią szczelność i wentylację oraz opiera się na inteligentnych systemach zarządzania energią, służy nie tylko środowisku, ale też zamieszkującym wewnątrz ludziom.
Energooszczędne budownictwo bazuje na kilku zasadach, które muszą być spełnione, jeżeli celem jest zmniejszenie zużycia energii.
Zrównoważone budownictwo opiera się na kilku zasadach. Dotyczą one nie tylko systemów działających wewnątrz budynku, ale również jego usytuowania względem kierunków świata, zapewnienia mu szczelności (dzięki której ciepło nie będzie „uciekać” na zewnątrz), jak i wykorzystania naturalnych źródeł energii w celu ogrzania pomieszczeń i wody oraz oświetlenia budynku.
Jakie warunki powinny zostać spełnione, jeżeli naszym celem jest budownictwo energooszczędne?
Energooszczędne budownictwo umożliwia wykorzystywanie zintegrowanych systemów zarządzania wszystkimi zainstalowanymi w budynku urządzeniami związanymi z wytwarzaniem energii generowanej przez urządzenia. W ofercie usług ML System znajduje się także taki system zarządzania energią w fotowoltaice. Do jego zadań należą między innymi: monitorowanie stanu wszystkich falowników w budynku, diagnostyka awarii, wizualizacja uzysków energetycznych, sterowanie systemem odladzania modułów fotowoltaicznych itd.
Dzięki systemom zarządzania umożliwiona jest optymalizacja zużycia energii w budynku, a także poprawa komfortu i bezpieczeństwa jego mieszkańców.
Czy budownictwo energetyczne to same zalety? Tak, ponieważ jest korzystniejsze nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także wszystkich mieszkańców takich budynków. Brak nadmiernej emisji szkodliwych substancji powstałych w wyniku używania paliw kopalnych ma wpływ nie tylko na osoby, które decydują się na budownictwo energetyczne i używanie energii z odnawialnych źródeł. Z drugiej strony, jest to też ułatwienie sobie życia przez tak, wydawałoby się proste rozwiązania, jak usytuowanie budynku względem kierunków świata, czy zaprojektowanie domu w możliwie najprostszy sposób, aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z dogrzewaniem i doświetlaniem pomieszczeń, których położenie nie zostało przemyślane.
Używanie OZE to także dużo mniejsze koszty w przyszłości, szczególnie jeśli zdecydujesz się na własną mikroinstalację fotowoltaiczną. Jeżeli planujesz założenie instalacji, pomyśl o tym już na etapie projektowania domu. Gotowy już dom też nie musi być powodem do rezygnacji z instalacji fotowoltaicznej, ponieważ instalacja na gruncie działa równie wydajnie i skutecznie jak ta, którą montuje się na dachu.
Poznaj ofertę ML System, z którą przyjazne dla środowiska budownictwo energetyczne jest w zasięgu Twojej ręki!