Strona główna > Baza wiedzy > Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę bez wkładu własnego?
Jakie wymogi należy spełnić, decydując się na wiatę fotowoltaiczną?
17 kwietnia 2024
wytrzymalosc paneli pv
Jaka jest wytrzymałość i żywotność paneli fotowoltaicznych?
25 kwietnia 2024

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę bez wkładu własnego?

Popularność instalacji fotowoltaicznych zakładanych przez osoby prywatne i firmy nie słabnie. Wygoda rozwiązania polegającego na pobieraniu prądu z energii słonecznej i przekształcaniu go w prąd zasilający urządzenia domowe i firmowe ma coraz więcej zwolenników. Wciąż jednak konstrukcje fotowoltaiczne, moduły i elementy niezbędne do pobierania prądu z energii słonecznej oraz ich instalacja nie należą do najtańszych form. Czy możliwa jest fotowoltaika bez wkładu własnego? Jakie są opinie na ten temat i co powinny zrobić osoby lub firmy, które nie mają kapitału na start do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne?

 

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

O tym, czy fotowoltaika się zwraca, czy rzeczywiście ktoś na niej skorzystał i dlaczego warto posiadać instalację na własny użytek, zostało napisane już wiele artykułów. Korzystanie z własnych źródeł zasilania w dobie wciąż rosnących cen energii przy jednoczesnym, narastającym zapotrzebowaniu na nią – to świetna alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii. Warto wspomnieć jednak, iż instalacje fotowoltaiczne opłacają się głównie jako inwestycja długoterminowa. 

Posiadanie własnych źródeł zasilania w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie oznacza sporą niezależność zwłaszcza w miejscach, w których często z różnych przyczyn dochodzi do przerw w dostawach energii, pod warunkiem zastosowania falownika hybrydowego z funkcją zasilania awaryjnego i baterii. Instalacje fotowoltaiczne to także wkład w dbanie o środowisko naturalne – instalacje nie generują szkodliwych substancji, ich praca nie jest związana z obciążeniami dla środowiska i co za tym idzie w dłuższej perspektywie – naszego zdrowia. 

Korzyści płynące z OZE są niezaprzeczalne. Na rynku sprawnie funkcjonują profesjonalne firmy produkujące polskie panele fotowoltaiczne doskonałej jakości i wszystkie inne elementy niezbędne do stworzenia mikroinstalacji w domach jednorodzinnych jak lub na potrzeby firm. Profesjonalne porady, montaż i serwisowanie instalacji również stoją na najwyższym poziomie. W czym jest więc problem? 

W stosunkowo wysokich cenach instalacji. Czy możliwa jest fotowoltaika bez wkładu własnego? Z jakich rozwiązań skorzystać, żeby móc dołączyć do użytkowników praktycznych i opłacalnych źródeł pozyskiwania energii?

 

Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna bez wkładu własnego to marzenie wielu osób. Wydatek kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu firm bez wystarczającego kapitału na modernizację, jak i indywidualnych gospodarstw domowych niedysponujących większymi kwotami. Powszechnym i chętnie wykorzystywanym pomysłem na instalację fotowoltaiki – szczególnie w przypadku indywidualnych klientów – są programy dofinansowujące.

Niektóre z nich traktowane wykorzystuje się jako uzupełnienie do kredytu lub abonamentu, uzyskanie innych jest z kolei uzależnione od np. wysokości dochodów, czy posiadania lub nieposiadania kredytów itp. Zawsze warto zapoznać się z zasadami programów dofinansowujących, ułatwiających spłatę inwestycji. Panele fotowoltaiczne bez wkładu własnego? Tak to możliwe, ale na pewnych warunkach. 

Zainteresowani instalacją i niedysponujący wystarczającymi kwotami klienci mogą zainteresować się programami:

  • Mój Prąd 6.0  – czyli kontynuacja programu z poprzednich lat. Program ma zapewnić do 26 tys. zł na instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii i HEMS, a przy inwestycji w pompę ciepła nawet dodatkowe 45,4 tys. zł.
  • Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus – dotacje 40% do 100% kosztów instalacji pv, z maksymalną kwotą dofinansowania fotowoltaiki do 15 tys. zł;
  • Agroenergia – od 13% do 20% kosztów za zakup i montaż instalacji do 50kW. Maksymalne wsparcie do 25 tys. złotych. Program kierowany jest do rolników;
  • Stop Smog – do 70% kosztów z maksymalną kwotą do 53 tys. zł – montaż, przyłączenie i uruchomienie;

Poza programami ogólnokrajowymi co roku pojawiają się programy regionalne na różnych zasadach – warto zainteresować się również nimi. 

Fotowoltaika bez wkładu własnego to nie tylko programy, ale także kredyty, leasing, abonament. Kto może skorzystać z tych ofert i czy jest to opłacalne?

Fotowoltaika bez wkładu własnego w abonamencie lub leasingu

Opinie na temat kredytów bankowych, zaciąganych w celu założenia instalacji, są różne, bierze się to z faktu, że banki nie zawsze były chętne do udzielania takich kredytów, jednak popularność i opłacalność inwestycji spowodowała pojawienie się korzystnych ofert. Fotowoltaika bez wkładu własnego za korzystnie oprocentowany kredyt to doskonałe wyjście dla przyszłych prosumentów, którzy nie dysponują na starcie wystarczającą kwotą. Obecnie wiele banków może zaoferować atrakcyjnie oprocentowany kredyt z długim okresem spłaty. Co do formalności – oferty są przygotowywane na różnych zasadach, warto poznać kilka różnych opcji.

Abonament na fotowoltaikę to forma kredytu, w którym jednak o sfinansowanie kosztów przedsięwzięcia ubiega się firma, z którą podpisujesz umowę. Dużym udogodnieniem wydają się tutaj raty za fotowoltaikę, które są zbliżone do rachunków za prąd, jakie prosument miał przed założeniem instalacji. Firmy fotowoltaiczne starają się o to, żeby rata była dostosowana do możliwości klienta. Abonament to jedna z korzystniejszych możliwości,  aby instalacja fotowoltaiczna bez wkładu własnego była możliwa.

Fotowoltaika bez wkładu własnego może być dostępna dla firm dzięki leasingowi. Niektóre firmy z pewnością skorzystają na używaniu OZE, a już na pewno wpłynie to na postrzeganie ich marki jako przyjaznej środowisku. Leasing fotowoltaiki polega na zawarciu umowy między klientem a firmą leasingową i spłacaniu ustalonej sumy w comiesięcznych ratach. W taki sposób fotowoltaika bez wkładu własnego jest możliwa dla firm, które chcą używać energii ze źródeł odnawialnych, ale nie mają na początek odpowiedniej sumy na założenie instalacji.

Fotowoltaika bez wkładu własnego – teraz to możliwe!

Fotowoltaika bez wkładu własnego wcale nie musi pozostawać w sferze Twoich marzeń! Rozwiązania tego problemu są na wyciągnięcie ręki i dlatego każda opinia o fotowoltaice bez wkładu własnego jest ważna. Zasięgnij profesjonalnej porady, zrób rozeznanie w możliwościach dofinansowania przez popularne i regionalne programy

Zawsze możesz też zwrócić się do sprawdzonej firmy, która ma wiele do powiedzenia w temacie instalacji fotowoltaicznych. W ML System profesjonalne doradztwo i wykonanie to podstawa, dzięki której zdobywamy zadowolonych z naszych usług klientów. W naszej ofercie znajduje się fotowoltaika na gruncie i na dachu, fotowoltaika dla firm i klientów indywidualnych, wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne, konstrukcje fotowoltaiczne i szeroki wachlarz usług z zakresu instalacji OZE. 

Zadbaj razem z nami o środowisko naturalne, czyste powietrze i własny komfort!

Piotr Wilk
Autor: Piotr Wilk

Komentarze są wyłączone.