W czasach, kiedy dbałość o środowisko naturalne i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz ważniejszym aspektem, rośnie także zainteresowanie wśród społeczeństwa montażem instalacji fotowoltaicznych, po to, aby ograniczać swój ślad węglowy. Przedsiębiorstwa z branży fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii będące częścią rewolucji energetycznej, wychodzą naprzeciw z coraz to nowszymi projektami. Jednym z produktów, który wpisuje się w wymieniony trend, jest wiata fotowoltaiczna.
Wiata fotowoltaiczna to projekt, który łączy w sobie użytkowość instalacji z dbałością o środowisko. Konstrukcja ta zamiennie (w przypadku mniejszych projektów) nazywana carportem fotowoltaicznym chroni samochód przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak: śnieg, grad czy deszcz. Carport fotowoltaiczny łączy w sobie funkcję zwyczajnej wiaty samochodowej, z dodatkową funkcją energetyczną – panele umieszczone na dachu konstrukcji przechwytują promienie słoneczne i przekształcają je w energię, którą można zasilić np. samochód, czy też wykorzystać ją do zasilania domowych urządzeń. Dodatkowo, w przypadku tej konstrukcji nie jest konieczne pozwolenie na wiatę fotowoltaiczną.
Co do zasady, według prawa budowlanego dozwolone jest zamontowanie wiaty fotowoltaicznej w dowolnie wybranym miejscu, uwzględniając wyłącznie odpowiednią odległość od granic działki. Co z kwestią, jaką jest pozwolenie na wiatę fotowoltaiczną? Aspekt ten zależny jest przede wszystkim od mocy i powierzchni konstrukcji.
Jakie wymogi należy spełnić, by wybudować wiatę fotowoltaiczną? Decydując się na zaimplementowanie carportu fotowoltaicznego należy przede wszystkim skupić się na informacji o wielkości konstrukcji i jej umiejscowieniu – dane te mają kluczowe znaczenie przede wszystkim w świetle prawa budowlanego. Pozwolenie na budowę w aspekcie carportu fotowoltaicznego, również jest ważnym czynnikiem do rozważenia. Według art. 29 pkt. 1 Prawa budowlanego – wiata o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, z zastrzeżeniem, że liczba wiat nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki.
Pozwolenie na budowę wiaty fotowoltaicznej nie jest więc koniecznością. Należy pamiętać jednak o obligatoryjnym zgłoszeniu zabudowy o powierzchni do 35 m2. W przypadku carportów o powierzchni zabudowy do 50 m2, które umiejscowione są na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny – nie jest wymagane ani pozwolenie na wiatę fotowoltaiczną, ani zgłoszenie.
Wiata fotowoltaiczna to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcję konstrukcji osłonowej z produkcją energii elektrycznej przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Jest to z pewnością najważniejsza jego zaleta. Dodatkowo jest to efektywne wykorzystanie przestrzeni, gdyż carport służyć może – jak sama nazwa wskazuje, jako miejsce parkingowe i centrum ładowania elektrycznego samochodu.
Ponadto, rozwiązanie to sprawdzi się jako altana z panelami fotowoltaicznymi, która w upalne dni zapewni cień na posesji. Zarówno carport fotowoltaiczny, jak i pergolę można wykorzystać zarówno w obrębie gospodarstw prywatnych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek użyteczności publicznej.
Bezapelacyjnie, zaletą wiat fotowoltaicznych jest brak obowiązku spełnienia częstego warunku przy budowie nowej konstrukcji na działce, jakim jest zezwolenie – w tym przypadku pozwolenie na budowę wiaty fotowoltaicznej.
Pergole fotowoltaiczne i wiaty z pewnością sprawdzą się u osób z zamiłowaniem do ogrodnictwa. Rozwiązanie to pozwala na magazynowanie tzw. deszczówki, która poprzez kształt konstrukcji spływa po powierzchni modułów.
Panele fotowoltaiczne w ogrodzie mogą nie tylko pomóc uzyskać darmową i ekologiczną energię ze słońca, ale dodatkowo idealnie mogą wkomponować się w design ogrodu klienta, tworząc dodatkową konstrukcję, do której postawienia nie jest wymagane pozwolenie na wiatę fotowoltaiczną.